Saçlarım Kabarıyor ve Elektrikleniyor Diyenler Buraya!

Saçlarım Kabarıyor ve Elektrikleniyor Diyenler Buraya!

Saçlarda elektriklenme ve kabarma sorunu hakkında İstanbul Trio Kuaför Akasya Şubesi’nden Emrah Kemendi bilgi verdi: “Kabaran ve elektriklenen saçlar bütün kadınların sorunudur. Saç şeklini korumak ve elektriklenmeyi önleme konusunda tavsiyelere geçmeden önce, nedenlerine bir bakalım: Yanlış yıkama, sentetik, plastik tarak ve fırçalar, yanlış şampuan seçimi, saçın nem dengesi, mevsimsel nedenler, her gün fön çekmek, yünlü giysiler, saç tipine uygun olmayan saç ürünleri kullanmak.

Saçlarda Elektriklenme ve Kabarma Nasıl Önlenir?

Saçlarınızı ılık suyla yıkamaya özen gösterin ve mümkünse soğuk suyla durulayın. Bu, saçlarınızın parlak ve canlı görünmesini de sağlayacaktır. Saçınızı kurutmadan önce havlu yardımıyla suyunu alın. Havluyu nazikçe ve sürtmeden kullanın. Kurutmaya geçmeden önce elektriklenmeyi önleyen ve saç sağlığına katkı sağlayan profesyonel ürünler kullanın. Bu konuda kuaförünüzden destek ve bilgi alabilirsiniz.

İyonik özellikli saç kurutma makineleri elektriklenmeyi azaltsa da kesin çözüm olmamakta ve kuaförler tarafından tercih edilmemektedir. Saçları çok sık yıkamak nem kaybına neden olacaktır. Nem kaybını önlemek için saç yağları kullanarak diplerinin beslenmesini sağlayın. Saç kırıklarını düzenli olarak aldırmayı ihmal etmeyin. Mümkün olduğunca ahşap tarak veya fırça kullanın ki statik elektriklenmenin önüne geçmiş olun.

Saç spreyi kullanacaksanız şekillendirici aletlerle ya da fönle ısınmış olan saçın tamamen soğuduğundan emin olun ve spreylerin kullanma talimatını mutlaka okuyun. Kullandığınız şampuanın özelliklerine dikkat edin. Anti-statik şampuanları deneyebilirsiniz. En fazla elektriklenme kuru saç tiplerinde görüldüğü için saçınızın nem dengesini korumaya özen gösteren saç nemlendirici kullanmayı deneyin. Saçlarda elektriklenmenin nedeni statik (durgun) elektriktir.

Özellikle sürtünme nedeniyle negatif enerji oluşur ve bu negatif yüklü enerji bir diğer saçı iterek saçı kabartır. Yatmadan önce saçlarınızı örerseniz gece boyunca birbirine sürtünmesinin önüne geçmiş olur ve elektriklenmeyi azaltırsınız. Kış ayları saçlarda kabarmave elektriklenmenin daha fazla görüldüğü mevsimdir. Yünlü kıyafetler giymek bu sorunu arttıran nedenler arasında yer alır.

Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.