Saç Kurutma Makinesi/ Fön Makinesi Kullanmanın Püf Noktaları

Saç Kurutma Makinesi/ Fön Makinesi Kullanmanın Püf Noktaları

Saç ıslandığında, saç telinin moleküler yapısı anında değişir. Çünkü su saça uygulandığında, sert dış kütikül tabakasından kortekse emilir ve daha sonra şişer. Bu da saçın anında zayıfladığı anlamına gelir.

Bazen saçı doğal olarak kurumaya bırakmak yoğun ısıdan daha zararlı olabilir. Saç ne kadar uzun süre ıslak kalırsa, şişmeye devam ettikçe işler o kadar kötüleşir. Bunun nedeni, tekrarlayan şişmenin ve saçın yavaş kurumasının, hücre zarı kompleksi (kütikülü bir arada tutan yapıştırıcı) adı verilen şeyin çatlamasına ve saça kalıcı olarak zarar vermesine neden olmasıdır. Doğal kurutmak yerine, saçınızı ısıyla hızlı bir şekilde kurutmanız daha iyi olabilir.

Saç Kurutma Makinesini En İyi Nasıl Kullanabilirsiniz?

Havluyla kurulayıp taradıktan sonra, saçınızı sıcak hissedene kadar kurutun. Önce düşük ısı ve hız ayarında kullanın. Bu, saçın aşırı ısınmaması içindir, çünkü ıslandığında saç ısıya karşı çok daha savunmasızdır.

İdeal olarak saç kurutma makinesini başınızdan 15 cm uzakta tutmalı ve sürekli hareketlerle kurutmalısınız. Kurutma makinenizi asla sabit tutmayın. Kurutma/fön makinesini rahatça ulaşabildiğiniz kadar geride, düşük hava hızı ayarında tutmanızı ve yavaşça sürekli olarak hareket ettirmenizi öneririz.

Saçlar ısınmaya başlar başlamaz yaklaşık yüzde 90 kurumuş olacaktır, bu noktada ısıyı artırabilirsiniz. Sonunda saça serin hava üfletmeyi unutmamanız çok önemlidir. Bu, saçta büyük bir fark yaratır, saçın iç bağlarının yeniden yapılanmasını ve saç şeklinin sabit kalmasını sağlar.

Saçınızı Baş Aşağı Kurutmak Zorunda Değilsiniz

Saçı, başınızı ters çevirerek kurutmak saça hacim verir, ancak kesinlikle gerekli değildir. Hacim aslında kafanızdan yüksek bir açıyla çıkan saç telleri tarafından oluşturulur. Bu yüzden saç tellerini kaldırmak için yapabileceğiniz en iyi şey, kurutma makinesinin başlığını mümkün olduğunca saç derisine yaklaştırmaktır. Difüzörler (vigolar), saçları yavaşça kuruttukları ve hacim sağlayarak nemi dışarı çıkardıkları için kıvırcık saçlar için çok idealdir. Hava buklelerin etrafında dolaşır, onları belirginleştirir ve elektriklenmeyi, kabarmayı en aza indirir.

Saçta Parlaklık İçin Dar Ağızlık

Parlak bir görünüm yaratmak için saç tellerinin hepsinin aynı yöne baktığından emin olmalısınız. Bunu yapmak için saçınızı bölümlere ayırın ve saç kurutma makinesini mümkün olduğunca aşağıya doğru tutarak her seferinde birbölgeyi kurutun. Bu işlem saçlarınızı parlatır. Nihai sonuçlarda çok büyük bir fark yarattığından dolayı kurutma/fön makinesinin ağzının dar olduğundan emin olun. Agızlık büyük ve tamamen açıksa, belirgin bir hava akışı elde edemezsiniz.

Islak Saçları Asla Çekmeyin ve Düzleştirmeyin

Düzleştirici veya bukle maşasını sadece tamamen kuru saçlarda kullanın. Maşa ısısını ıslak saça uygulamak felakettir. Suyu ısıtıp sıvıdan gaza dönüştürdükçe genleşir. Kortekste sıkışan su patlayarak hasara neden olur. Saç spreyini saçınızı kuruttuktan sonra ve düzleştiricileri kullanmadan önce uygulayın. Kurutma/fön makinesi, düzleştirici ve bukle maşaları seçerken Ventoso gibi yüksek kalite bir markanın ürününe yatırım yapın.

Havanın Kusursuz Fön ile İlişkisi

Kulağa çılgınca gelebilir, ancak hava, fönünüzün kalitesini gerçekten etkileyebilir. Hava nemli olduğunda şekillendirdiğiniz saçlar daha hızlı bozulur ve hacmini kaybeder. Nemin etkisini azaltmak için ısıya karşı koruyucu sprey veya elektriklenme önleyici sprey kullanın. Mükemmel bir fön elde etmek için ideal hava, çok kuru, soğuk, sıfır derecede güneşli bir gündür. Bu da saçınızın en güzel göründüğü zamanların yaz aylarına değil, kış aylarına denk gelmesinin temel nedenidir.

Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.