İçeriğe geç
İstek Listeleri Sepet
0 adet
Dil & Para Birimi

Dil

Para birimi

Blog

Fön Makinesi Kullanırken Yapılan 15 Hata

Yazan: Aylin Soyer 0 yorum

Fön makinesi kullanımı ne kadar kolay gibi gözükse de, yaptığımız küçük hatalar saçlara daha fazla zarar verebiliyor. Isı ayarı, hava akış yönü, kullandığımız başlıklar ve saçlarımız için kullandığımız şekillendirici ürünler doğru olmadığı zaman saçlarımızın yıpranmasına neden olabiliyor. Bu küçük hataları düzelterek daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. İşte dikkat edilmesi gereken 15 nokta.

Sadece Yüksek Isıda Saç Kurutma

Profesyonel saç kurutma/fön makinelerinin hepsinde soğuk hava tuşu bulunur. Bu soğuk hava tuşu saçtaki nemin buharlaşmasını yavaşlatarak saç kurutma ve şekillendirme sonrası saç şeklini daha kalıcı hale getirir. Aynı zamanda saç şekillendirme işleminiz bittikten sonra 20-25 saniye soğuk hava vererek saçlarınızın elektriklenmesini engelleyebilirsiniz.

Sadece-Yuksek-Isida-Sac-Kurutma-1217x800-1

Yanlış Hava Yönünde Kurutma

Saçları kuruttuğunuz ısı kadar, kurutma yönü de önemlidir. Saçlarınızı kökten uca doğru kurutarak uçlarının kırılmasını önleyebilir ve saçlarınıza daha parlak bir görünüm kazandırabilirsiniz. Aksi takdirde, saç kütikülü bozularak saçların karışmasına ve dökülmesine neden olacaktır.

Yanlis-Hava-Yonunde-Kurutma-1217x800-1

Fön Makinesi Yanlış Elde Tutma

Çoğu insan fön makinesini günlük hayatında kullandığı eliyle, tarağı ise diğer eliyle kullanır. Ancak bu doğru değildir, çünkü şekillendirmede asıl işlevi gören taraktır. Bu nedenle tarak yardımıyla saçları şekillendirirken tarağın baskın olan elle tutulması gerekir. Bu süreci daha iyi kontrol etmenize ve saçınızı daha hızlı şekillendirmenize yardımcı olur.

Fon-Makinesi-Yanlis-Elde-Tutma-1306x800-1 (1)

Saçı Aşağı Doğru Çekerek Şekillendirmek

Saçları aşağı çekerek şekillendirmek saçların kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Bunun yerine, saçınızın uçlarını bir tarakla tutun ve sıcak hava akışını saç tellerine yönlendirin. Bu saçları hacimli, canlı ve pürüzsüz bir saç modeline sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Saci-Asagi-Dogru-Cekerek-Sekillendirmek-1217x800-1

Fön Makinesine Saça Çok Yakın Tutmak

Saç kuruturken saça en çok zarar veren durumlardan biri fön makinesini saça çok yakından tutarak saçları kurutmaktır. Bu şekilde yakından kurutmak saçlarınızın ve kafa derinizin yanmasına neden olur. Saçlarınızı daha kırılgan yaparak, saç dökülmelerini arttırır. Fön makinesini ile başınız arasında en 30 cm olması bırakarak saçlarınızı kurutmanız tavsiye edilir.

Fon-Makinesine-Saca-Cok-Yakin-Tutmak-1217x800-1

Saçları Bölümlere Ayırmadan Şekillendirmek

Saçları kuruturken tüm saçımızı aynı anda kurutmaya çalışırız veya saçları şekillendirirken sadece 2 parçaya ayırarak şekillendiririz. Ancak bunun yerine saçı 4-5 bölgeye ayırıp, her bir bölgeyi klips toka ile sabitleyerek saç şekillendirme işlemini daha hızlı ve daha etkili yapabiliriz.

Saclari-Bolumlere-Ayirmadan-Sekillendirmek-1217x800-1

Duş Sonrası Saçı Uzun Süre Havluyla Sarılı Bekletmek

Duş sonrası saç havlusunu özellikle pamuktan yapılmışsa 30 dakikadan fazla saçta sarılı bekletmemek gerekir. Kumaşın dokusu sürtünme etkisi yaratarak, sonrasında yapacağımız fön makinesi ile kurutma işlemi için saçları daha savunmasız hale getirir. Bunun yerine mikrofiberden yapılan yumuşak havluları kullanabilirsiniz. Saçlarınızı 10 dakikadan fazla havlu ile sarılı tutmamak saçlarınız için daha sağlıklı olacaktır. Bir diğer önemli detay ise bir fön makinesi kullanmadan önce kalın ve yoğun saçlar yaklaşık yarım kuru, ince veya orta kalınlıkta saçlar yaklaşık % 80 kuru olmalıdır.

Dus-Sonrasi-Saci-Uzun-Sure-Havluyla-Sarili-Bekletmek-1217x800-1

Isı Koruyucu Ürünler Kullanmamak

Haftada en az 3 veya daha sık bir fön makinesi kullananlar için öncesinde yüksek ısı koruyuculu bir bakım ürünü kullanmak faydalı olacaktır. Bu tür ürünleri yıkama sonrası rutininiz haline getirerek saçlarınızı yüksek ısıdan koruyabilirsiniz. Saçınıza uygun bakım ürününü seçmeye çalışarak, saçları daha fazla besleyebilirsiniz. Eğer kuru saçlarınız varsa yağ içerikli ürünleri kullanmalı. Yağlı veya normal saçlarınız varsa ise su bazlı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Isi-Koruyucu-Urunler-Kullanmamak-1226x800-1 (1)

Fön Başlığını Kullanmamak

Fön makinenizle birlikte gelen başlıklar (ağızlıklar), hava akışını saçın belirli bir bölümüne yönlendirmeye yardımcı olur. Bu şekilde saçlarınız daha az karışır ve saç uçlarınız daha az karışır. Ağzılık yönünü köklere doğru yönlendirerek saçlarınıza ekstra hacim katabilirsiniz.

Fon-Basligini-Kullanmamak-1226x800-1

Saçları Kuruttuktan Hemen Sonra Dışarı Çıkmak

Saçınızı kuruttuktan hemen sonra dışarı çıkmak, sıcaklıktaki sert değişimden dolayı hem saçınızın hacmine olumsuz anlamda etkiler hem de kafa derinize zarar verebilir. Bu nedenle saçınızı kuruttuğunuzda bir süre evden çıkmayarak beklemeniz gerekir.

Saclari-Kuruttuktan-Hemen-Sonra-Disari-Cikmak-1217x800-1

Islak Saçı Difüzör İle Kurutmak

Islak saçlar, kuru saçlara göre daha kırılgandır. Difüzör kıvırcık saçlar için tasarlandığı için daha yoğun bir fönleme hızına sahiptir. Islak saçı difüzör ile kurutmak saçlarına kırılmasına ve yüksek ısı nedeniyle saçların zarar görmesine neden olacaktır. Öncesinde saçlarınızı kurutmaya fön başlığıyla başlayıp, ardından difüzöre geçerek saçlarınızı koruyabilirsiniz.

Islak-Saci-Difuzor-Ile-Kurutmak-1217x800-1

Başlıklara Dikkat Etmemek

Her fön makinesi başlığı saçlarda farklı şekillendirmeler için kullanılır. Geniş ağızlıklı fön makinesi başlığı, havayı daha geniş alana yönlendirdiği için saçları daha kolay ve hızlı kurutmak, dar ağızlıklı fön başlığı ise havayı dar bir alana yönlendirdiği için saçlara fön çekmek ve şekillendirmek için kullanılır. Seramik tarak başlık ise saçları kuruturken düzleştirmek için kullanım kolaylığı sağlar.

Basliklara-Dikkat-Etmemek-1217x800-1

Fön Makine Filtresini Temizlememek

Fön makinenizi daha önce hiç temizlediniz mi? Profesyonel Fön makinelerinin arka filtre kapağını çıkararak içerisindeki kir ve tozu bir peçete yardımıyla temizleyebilirsiniz. Burada biriken tozlar hem makineye hem de saçlarınıza zarar verebilir. Hava akımının olduğu kanalda biriken toz ve kirler hava akışını yavaşlatır. Bu da fön makinenizin kullanımı olumsuz yönde etkiler. Fön makinenizi haftada 3-4 defa kullanıyorsanız ayda bir, daha sık kullanıyorsanız 2 haftada bir temizleyebilirsiniz.

Fon-Makine-Filtresini-Temizlememek-1217x800-1

Maximum Isıda Saçları Kurutmak

En sık yapılan hatalardan birisi saçları fön makinenizin en yüksek ısısında kurutmaktır. Maksimum sıcaklıkta kurutmak saçların daha fazla kurumasına, daha kırılgan hale gelerek yıpranmasına neden olur. Maksimum sıcaklık, kurutma işlemini hızlandırır ancak saçınıza büyük ölçüde zarar verir. Bu nedenle bu sıcaklığı sadece istisnai durumlarda ayarlamanız gerekir. Örneğin, düzeltilmesi zor bukleleriniz varsa veya karmaşık bir stil yapmaya karar verirseniz. Diğer tüm durumlarda orta bir ısı ayarı seçmelisiniz.

Maximum-Isida-Saclari-Kurutmak-1217x800-1

Fön Makinesini Tek Bir Doğrultuda Tutmak

Çok fazla yaygın olmasa da bazı insanlar saç kurutma makinesini tek bir pozisyonda tutarak saçlarını kurutuyor. Bu durum ısıyı dağılımını olumsuz etkileyerek saçlarınıza daha fazla zarar verebilir. Fön makinesini sürekli hareket ettirerek ve açıları değiştirerek kullanmak gereklidir. Bu şekilde saçlar daha hızlı ve daha kolay kurutulur.

Fon-Makinesini-Tek-Bir-Dogrultuda-Tutmak-1217x800-1

 

Önceki yazı
Sonraki yazı

Yorum bırak

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bir başka kişi

Kaydınız alındı. Teşekkürler!

Bu e-posta kayıt olmuştu!

Shop the look

Seçim yapın

Seçeneği Düzenle
Sorunuz mu var?
Haberdar Et!
Şartlar ve Koşullar
SİTE KULLANIM ŞARTLARI Lütfen sitemizi kullanmadan evvel bu ‘site kullanım şartları’nı dikkatlice okuyunuz. Bu alışveriş sitesini kullanan ve alışveriş yapan müşterilerimiz aşağıdaki şartları kabul etmiş varsayılmaktadır: Sitemizdeki web sayfaları ve ona bağlı tüm sayfalar ventoso.com adresindeki Enter Dijital Medya İletişim Reklam ve Pazarlama Ltd. Şti. firmasının malıdır ve onun tarafından işletilir. Sizler (‘Kullanıcı) sitede sunulan tüm hizmetleri kullanırken aşağıdaki şartlara tabi olduğunuzu, sitedeki hizmetten yararlanmakla ve kullanmaya devam etmekle; Bağlı olduğunuz yasalara göre sözleşme imzalama hakkına, yetkisine ve hukuki ehliyetine sahip ve 18 yaşın üzerinde olduğunuzu, bu sözleşmeyi okuduğunuzu, anladığınızı ve sözleşmede yazan şartlarla bağlı olduğunuzu kabul etmiş sayılırsınız. İşbu sözleşme taraflara sözleşme konusu site ile ilgili hak ve yükümlülükler yükler ve taraflar işbu sözleşmeyi kabul ettiklerinde bahsi geçen hak ve yükümlülükleri eksiksiz, doğru, zamanında, işbu sözleşmede talep edilen şartlar dâhilinde yerine getireceklerini beyan ederler. 1. SORUMLULUKLAR a.Firma, fiyatlar ve sunulan ürün ve hizmetler üzerinde değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar. b.Firma, üyenin sözleşme konusu hizmetlerden, teknik arızalar dışında yararlandırılacağını kabul ve taahhüt eder. c.Kullanıcı, sitenin kullanımında tersine mühendislik yapmayacağını ya da bunların kaynak kodunu bulmak veya elde etmek amacına yönelik herhangi bir başka işlemde bulunmayacağını aksi halde ve 3. Kişiler nezdinde doğacak zararlardan sorumlu olacağını, hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacağını peşinen kabul eder. d.Kullanıcı, site içindeki faaliyetlerinde, sitenin herhangi bir bölümünde veya iletişimlerinde genel ahlaka ve adaba aykırı, kanuna aykırı, 3. Kişilerin haklarını zedeleyen, yanıltıcı, saldırgan, müstehcen, pornografik, kişilik haklarını zedeleyen, telif haklarına aykırı, yasa dışı faaliyetleri teşvik eden içerikler üretmeyeceğini, paylaşmayacağını kabul eder. Aksi halde oluşacak zarardan tamamen kendisi sorumludur ve bu durumda ‘Site’ yetkilileri, bu tür hesapları askıya alabilir, sona erdirebilir, yasal süreç başlatma hakkını saklı tutar. Bu sebeple yargı mercilerinden etkinlik veya kullanıcı hesapları ile ilgili bilgi talepleri gelirse paylaşma hakkını saklı tutar. e.Sitenin üyelerinin birbirleri veya üçüncü şahıslarla olan ilişkileri kendi sorumluluğundadır. 2. Fikri Mülkiyet Hakları 2.1. İşbu Site’de yer alan ünvan, işletme adı, marka, patent, logo, tasarım, bilgi ve yöntem gibi tescilli veya tescilsiz tüm fikri mülkiyet hakları site işleteni ve sahibi firmaya veya belirtilen ilgilisine ait olup, ulusal ve uluslararası hukukun koruması altındadır. İşbu Site’nin ziyaret edilmesi veya bu Site’deki hizmetlerden yararlanılması söz konusu fikri mülkiyet hakları konusunda hiçbir hak vermez. 2.2. Site’de yer alan bilgiler hiçbir şekilde çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve/veya aktarılamaz. Site’nin bütünü veya bir kısmı diğer bir internet sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. 3. Gizli Bilgi 3.1. Firma, site üzerinden kullanıcıların ilettiği kişisel bilgileri 3. Kişilere açıklamayacaktır. Bu kişisel bilgiler; kişi adı-soyadı, adresi, telefon numarası, cep telefonu, e-posta adresi gibi Kullanıcı’yı tanımlamaya yönelik her türlü diğer bilgiyi içermekte olup, kısaca ‘Gizli Bilgiler’ olarak anılacaktır. 3.2. Kullanıcı, sadece tanıtım, reklam, kampanya, promosyon, duyuru vb. pazarlama faaliyetleri kapsamında kullanılması ile sınırlı olmak üzere, Site’nin sahibi olan firmanın kendisine ait iletişim, portföy durumu ve demografik bilgilerini iştirakleri ya da bağlı bulunduğu grup şirketleri ile paylaşmasına muvafakat ettiğini kabul ve beyan eder. Bu kişisel bilgiler firma bünyesinde müşteri profili belirlemek, müşteri profiline uygun promosyon ve kampanyalar sunmak ve istatistiksel çalışmalar yapmak amacıyla kullanılabilecektir. 3.3. Gizli Bilgiler, ancak resmi makamlarca usulü dairesinde bu bilgilerin talep edilmesi halinde ve yürürlükteki emredici mevzuat hükümleri gereğince resmi makamlara açıklama yapılmasının zorunlu olduğu durumlarda resmi makamlara açıklanabilecektir. 4. Garanti Vermeme:İŞBU SÖZLEŞME MADDESİ UYGULANABİLİR KANUNUN İZİN VERDİĞİ AZAMİ ÖLÇÜDE GEÇERLİ OLACAKTIR. FİRMA TARAFINDAN SUNULAN HİZMETLER “OLDUĞU GİBİ” VE “MÜMKÜN OLDUĞU” TEMELDE SUNULMAKTA VE PAZARLANABİLİRLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VEYA İHLAL ETMEME KONUSUNDA TÜM ZIMNİ GARANTİLER DE D HİL OLMAK ÜZERE HİZMETLER VEYA UYGULAMA İLE İLGİLİ OLARAK (BUNLARDA YER ALAN TÜM BİLGİLER D HİL) SARİH VEYA ZIMNİ, KANUNİ VEYA BAŞKA BİR NİTELİKTE HİÇBİR GARANTİDE BULUNMAMAKTADIR. 5. Kayıt ve Güvenlik Kullanıcı, doğru, eksiksiz ve güncel kayıt bilgilerini vermek zorundadır. Aksi halde bu Sözleşme ihlal edilmiş sayılacak ve Kullanıcı bilgilendirilmeksizin hesap kapatılabilecektir. Kullanıcı, site ve üçüncü taraf sitelerdeki şifre ve hesap güvenliğinden kendisi sorumludur. Aksi halde oluşacak veri kayıplarından ve güvenlik ihlallerinden veya donanım ve cihazların zarar görmesinden Firma sorumlu tutulamaz. 6. Mücbir Sebep Tarafların kontrolünde olmayan; tabii afetler, yangın, patlamalar, iç savaşlar, savaşlar, ayaklanmalar, halk hareketleri, seferberlik ilanı, grev, lokavt ve salgın hastalıklar, altyapı ve internet arızaları, elektrik kesintisi gibi sebeplerden (aşağıda birlikte “Mücbir Sebep” olarak anılacaktır.) dolayı sözleşmeden doğan yükümlülükler taraflarca ifa edilemez hale gelirse, taraflar bundan sorumlu değildir. Bu sürede Taraflar’ın işbu Sözleşme’den doğan hak ve yükümlülükleri askıya alınır. 7. Sözleşmenin Bütünlüğü ve Uygulanabilirlik İşbu sözleşme şartlarından biri, kısmen veya tamamen geçersiz hale gelirse, sözleşmenin geri kalanı geçerliliğini korumaya devam eder. 8. Sözleşmede Yapılacak Değişiklikler Firma, dilediği zaman sitede sunulan hizmetleri ve işbu sözleşme şartlarını kısmen veya tamamen değiştirebilir. Değişiklikler sitede yayınlandığı tarihten itibaren geçerli olacaktır. Değişiklikleri takip etmek Kullanıcı’nın sorumluluğundadır. Kullanıcı, sunulan hizmetlerden yararlanmaya devam etmekle bu değişiklikleri de kabul etmiş sayılır. 9. Tebligat İşbu Sözleşme ile ilgili taraflara gönderilecek olan tüm bildirimler, Firma’nın bilinen e.posta adresi ve kullanıcının üyelik formunda belirttiği e.posta adresi vasıtasıyla yapılacaktır. Kullanıcı, üye olurken belirttiği adresin geçerli tebligat adresi olduğunu, değişmesi durumunda 5 gün içinde yazılı olarak diğer tarafa bildireceğini, aksi halde bu adrese yapılacak tebligatların geçerli sayılacağını kabul eder. 10. Delil Sözleşmesi Taraflar arasında işbu sözleşme ile ilgili işlemler için çıkabilecek her türlü uyuşmazlıklarda Taraflar’ın defter, kayıt ve belgeleri ile ve bilgisayar kayıtları ve faks kayıtları 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu uyarınca delil olarak kabul edilecek olup, kullanıcı bu kayıtlara itiraz etmeyeceğini kabul eder. 11. Uyuşmazlıkların Çözümü İşbu Sözleşme’nin uygulanmasından veya yorumlanmasından doğacak her türlü uyuşmazlığın çözümünde İstanbul (Merkez) Adliyesi Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Seçim yapın

this is just a warning
Giriş
Alışveriş Sepeti
0 Adet

Gitmeden önce...

İlk siparişe özel

%10 indirim!

Aşağıdaki kodu kullanarak ilk siparişinize özel %10 indirimden faydalanın!

HELLO

Alışverişe Devam
Tavsiye ettiklerimiz4