Kırık Fön Nedir? Nasıl Uygulanabilir?

Kırık Fön Nedir? Nasıl Uygulanabilir?

Düz saç modelinden sıkıldın mı? Yeni bir saç modeli arayışına mı düştün? Eğer burada bu yazıyı okuyorsan, cevabın evet olması muhtemel. :) Saçlarının artık daha farklı bir modelde, daha az uğraşıyla güzel görünüme kavuşmasını isteyen kişiler en az bir kere kırık fönü araştırmışlardır diye düşünüyorum. Peki ya bu kırık fön nedir? Hemen açıklıyorum:

Kırık fön, normal fönden farklı olarak saçların dalgalı bir görünüme sahip olacak biçimde fön çekilmesidir. Yuvarlak, kalın olmayan bir fön fırçasıyla yapılır. Ayrıca bir maşa yardımıyla da yapılabilen bir fön çeşididir. Bazı kişiler arasında Bihter Modeli olarak da anılan kırık fön doğal görünüm elde etmek isteyenler için ideal bir saç modeli olarak karışımıza çıkar.

Saçlara vermiş olduğu parlak ve canlı görünümün yanı sıra doğal bir görünüm ile saçların çekiciliğini arttırdığı düşünülmektedir. Peki adını sürekli bahsettiğimiz bu kırık fön saç modeli nasıl yapılır? Aslında 2 farklı şekilde yapılabilmektedir.

Evde fön fırçasıyla yapmak istiyorsanız adımları şu şekilde:

Fön Fırçası Yardımıyla Kırık Fön Çekimi

 • Öncelikle saçlarınızın bir bölümünü tutun.
 • Tuttuğunuz saçları dümdüz olacak biçimde düzleştirin.
 • Saçınızı uçlarından fırçaya dolayın, ardından fön fırçasını kaydırarak yavaşça saçınızı sarın. Saçınız bir ipin makaraya soldan sağa doğru sarılması gibi sarılmalı.
 • Saçınız fırçaya sarıldıktan sonra fırçayı yana doğru tutun.
 • Saçların fön fırçası dışındaki kısmını tutarak önce fırçayı yavaşça çekin sonra bir tur döndürün. Fön fırçası saçlarınızdan tamamen kurtulana kadar bu işlemi devam ettirin.
 • Fön fırçası saçlarınızdan tamamen kurtulduktan sonra, az önce tuttuğunuz miktarda saçınızın bir başka bölümünü tutarak tüm adımları yeniden yapın.

Ventoso Ahşap Fön Fırçası

Evde maşayla yapmak istiyorsanız da adımları şu şekilde:

Maşa Yardımıyla Kırık Fön Çekimi

Maşa ile kırık fön çekmeden önce maşanız ince, ağzı tam olarak kapanan ve kaygan olması gerekir. Seramik maşalar kırık fön için çok uygundur.

 • Öncelikle saçlarınızın bir bölümünü tutun.
 • Tuttuğunuz saçları dümdüz olacak biçimde düzleştirin.
 • Saçınızın ne kadarından itibaren dalgalı olmasını istiyorsanız, oradan maşayı çevirmeye başlayabilirsiniz.
 • Maşayı bir tur çevirin ve ardından saat yönünün tersine döndürün, biraz çekin. Bu işlemi saçın sonuna iyice yaklaşana kadar devam ettirin.
 • Saçın sonuna yaklaşınca maşayı çekerek saçtan ayırın.

Ventoso Premium Seramik Kaplı Profesyonel Saç Maşası

Kırık Fön Her Saça Uygulanabilir Mi?

Kırık fönün uygulanması için belirli bir kriter kuaförler tarafından şu ana kadar ele alınmamıştır. Ancak herhangi bir fön işleminin dahi uzun saçta daha kolay ve etkili sonuç verdiği düşünülmektedir. Eğer ki saçınız kısa ise, sizin kırık fön yaptıramayacağınız anlamına gelmez. İyi bir kuaförden yardım alarak kısa saça sahip kişiler de kırık fön tekniğini saçlarına uygulayabilirler. Kısacası, kırık fön her saça uygulanabilmektedir. Herhangi bir saç modeline uygulanmasında bilinen bir sorun bulunmamaktadır.

Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.