Fön Makinesi Mi Saç Kurutma Makinesi Mi?

Fön Makinesi Mi Saç Kurutma Makinesi Mi?

Kulağa aynı anlamı taşıyor gibi geliyor. Oysa ki arada fark var! Günlük evde kullanılan saç kurutma makineleri sadece sıcak hava üfleyerek saçı kuruturken, fön makineleri saçı kuruturken şekil verme amacı ile tasarlanmış bir gövdeye sahip. Saç kurutma makinelerinin ağzı geniş, motor devir hızı düşüktür.

Akışkanlar mekaniğine göre hava miktarı, hava hızı ile havanın aktığı dik kesitin çarpımına eşittir. Fön makinelerinde havanın çıkışı dar olduğu için havanın hızı artar. Hızlı hava içerideki güçlü rezistansta oluşan çok sıcak havayı dışarı çıkarır. Böylece saça şekil vermek kolaylaşır.

Gerek kullanılan motorun devir hızı gerekse de daha yüksek ısı sağlamak için gereken rezistans gibi ısıtıcı farkı fön makinelerini saç kurutma makinelerinden farklılaştırmaktadır. Gücü ve ısısıyla saç kurutma makinelerinden ayrılan fön makinelerinin gövdeleri de bu güç ve ısıya uygun olarak üretilmektedir.

Profesyonel kuaförler tarafından hızlı ve etkili sonuç için kullanılan fön makineleri konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

  • 2000 Watt ve üzerindeki fön makineleriyle istenilen fön sonucuna ulaşılabilir. Fön Makinelerinin üzerinde yazan rakamlar genellikle model adı veya seri adı olup en yüksek güce sahip fön makinesi 2500 Watt olmaktadır.
  • En pahalısı en iyisidir, en ucuzu en kullanışlıdır yanılgısına kapılmayın. İnsan değerini ve emeğini hiçe sayan üretim ortamlarında üretim yapan ülkelerin ürünlerinden uzak durun.
  • Kablo uzunluğu önemlidir. Profesyonel makineler ürünle birlikte toplam 3 metre uzunluğa sahiptir.
  • Saç dokusuna göre ürün seçin. İnce telli ve kısa saçlar için 2000 Watt veya 2300 Watt yeterli olurken gür, kalın ve zorlu saçlar için 2500 Watt tercih etmelisiniz.
  • Profesyonel makinelerin biri kısa diğeri geniş olmak üzere 2 adet ağızlığı bulunmaktadır.
  • Alacağınız fön makinesinin kaliteli olması istenmeyen sonuçlarla karşılaşmama adına önemlidir.
Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.